„Egy csernobilihez hasonló malőr nem tud megtörténni” – Világrend
2024. június 26. 19:12
Milyen érvek szólnak az atomenergia mellett, és mik ellene? Miért szereli le reaktorait Németország, és miért építi azokat Franciaország? Hogyan áll a magyar energiabiztonság, és ebben mi a szerepe Paks 1-nek és Paks 2-nek? A Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatóját kérdeztünk podcast-műsorunkban.
Európában növekvő energiaigény van, amelyet a megújuló energiaforrások nem tudnak kielégíteni. A szükséges áramtermelés módszereivel kapcsolatban két részre oszlanak az uniós államok: vannak atomenergia-pártiak és vannak atomellenesek.
Magyarországon (még) nem, de több nyugat-európai országban az EP-választáson is fő kampánytéma volt az állami energiatartalék-képzés és ebben a nukleáris reaktorok szerepe. Valóban biztonságos és tiszta áramtermelési mód az atomerőművek működtetése?
„Két évhez ezelőtthöz képest nagyot változott a világ, az energiaválság, ami itt Európát megérintette az elmúlt két évben, az nagyon újrapozicionálta az atomenergia helyzetét” – hívja fel a figyelmet a Világrend vendége.
„Csak az atomerőmű annyi áramot termel, hogy a teljes lakosságot, közműveket, kórházakat el tudja látni – azért ez egy nagyon komoly mennyiségű energia” – hangzik el a beszélgetés egy másik pontján.
Minden, amit mindig tudni akartál az atomenergiáról, de soha nem merted megkérdezni.
A műsor vendége: Kovács Antal, a Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatója (korábbi olimpiai és világbajnok cselgáncsozó).
Az EU villamos energiájának a 22,8 százalékát adja az atomenergia, és míg Franciaországban 65, a németeknél csak 1,4 százalék ez az arány. A Bloomberg szerint Európa tévedett, amikor lemondott egy stabil, olcsó, alacsony szénkibocsátású energiaforrásról.
Megoldották a nukleáris energia kérdésében a Berlin és Párizs között fennálló szakadékot. Az új német kormány már nem fogja gátolni, hogy az atomenergiát az uniós jogszabályokban a megújuló energiával egyenrangúan kezeljék.
Július 11-én este 20 órára Bayer Zsolt gyertyagyújtást és megemlékezést szervezett a budapesti ukrán nagykövetség elé. Az eseményt a publicista a kárpátaljai magyar Sebestyén József kényszersorozás nyomán történő halála miatt hívta össze. Riportunk.
p
2
0
3
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 167 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
I feel the earth move under my feet
2024. június 27. 06:13
Ez D-dúr és e-moll egy fogalmatlan hülye fasz.. de öntudatos és szorgalmas. Belepofázik mindenbe és az sem zavarja, hogy tudatlansága nevetségessé teszi.
Minden kommentje hemzseg a butaságoktól.
Németország szimplán azért zilálta szét totálisan az energetikai szektorát, mert az USA érdekei így kívánják. A többi EU tagállam esetében sem jobb a helyzet.
A megújuló termelés támogatása jelentős költségnövekedést okozott.A megújuló energiaforrásokból származó támogatások éves költsége a fogyasztóknak az EU-27-ben jelenleg 69 milliárd eurót tett ki, és a végét nem látni a költségek további növekedésének. A 2008 és 2021 között kifizetett összes támogatás 770 milliárd euró volt, az EU-27-ben. Az összeg nagyságának érzékeltetésére: ebből 120 db 1000 megawattos atomerőművet lehetett volna létesíteni! Energiewende, mi így szeretünk!